Ksiądz po kolędzie

Co słychać w naszych pięknych Koźmiach ...

Ksiądz po kolędzie

Postprzez Wiesiek » 05 Sty 2009 22:48

Cytat z notatki na stronie głównej:

"Kolęda, to duszpasterskie odwiedziny rodzin polegające na spotkaniu duszpasterza ze wszystkimi członkami rodziny. Z tej okazji jest modlitwa i udzielane jest błogosławieństwo dla całej rodziny."

Nie wiem kto pisał ten tekst ale ma się nijak do realiów w Koźmicach. Ksiądz chodzi po kolędzie rano w dni powszednie, kiedy dzieci są w szkole a domownicy w pracy. Zapowie wizytę w niedzielę, że będzie w poniedziałek i człowiek nawet sobie nie zorganizuje zastępstwa w pracy. Nie rozumiem tego - dlaczego np. w Pawlikowicach czy w Wieliczce ksiądz może chodzić z wizytą po południu i wieczorem kiedy faktycznie można zastać rodzinę w komplecie.
Dzieci chodzą do szkoły a rodzice do pracy - coraz mniej jest w Koźmicach rolników, którzy w zimie mają stosunkowo mniej pracy i faktycznie zwykle można ich zastać w domu. Jeśli księdzu faktycznie zależy na spotkaniu CAŁEJ rodziny to mógłby się trochę dopasować do parafian. Czy tej wizyty nie można zapowiedzieć z wyprzedzeniem - np. dwóch, trzech tygodni, żeby człowiek mógł się przygotować ? Czy tylko mnie, parafianinowi ma zależeć na spotkaniu z księdzem ? Nie mogę oczekiwać od księdza jakiejś woli współpracy ?
Wiesiek

Re: Ksiądz po kolędzie

Postprzez Jan » 06 Sty 2009 07:13

Wiesiek masz dużo racji w tym co piszesz i o ile w poprzednich latach było to nie możliwe, ponieważ w naszej parafii był jeden ksiądz, to w obecnej sytuacji jest to całkiem realne !
Ale powiedz na co potrzebujesz dwóch, trzech tygodni do przygotowanie się do przyjęcia księdza z kolędą :shock:
Jan

Postprzez Wiesiek » 06 Sty 2009 08:52

Jan napisał(a):Ale powiedz na co potrzebujesz dwóch, trzech tygodni do przygotowanie się do przyjęcia księdza z kolędą :shock:

Dla mnie to kwestia zwykłego planowania. Mam zaplanowane z wyprzedzeniem, kiedy idę do lekarza a kiedy do urzędu. Kiedy trzeba przygotować śmieci bo będzie wywóz a kiedy przyjdzie fachowiec, żeby się ugadać na robotę. Byłoby super tak samo wiedzieć, że ksiądz będzie u mnie np. 14 stycznia przed południem. Mógłbym wtedy np. załatwić sobie urlop w pracy, którego z dnia na dzień raczej nie dostanę.
Wiesiek

Postprzez AdP » 06 Sty 2009 09:50

Nie ma co sprzeczać się o czas jaki potrzebny jest na przygotowanie się do kolędy chociaż wg. mnie wystarczy parę dni ale problem pory dnia o jakiej ksiądz chodzi po kolędzie jest ważny !!! W miastach już dawno się z tym uporano !
Nie każdy może wziąć urlop z dnia na dzień czy zwolnić się z pracy aby spotkać się z księdzem w czasie kolędy.
Myślę że w następnym roku księża w naszej parafii to uwzględnią.
AdP

Postprzez Wiesiek » 06 Sty 2009 10:41

AdP napisał(a):ale problem pory dnia o jakiej ksiądz chodzi po kolędzie jest ważny !!! W miastach już dawno się z tym uporano !

Nie tylko w miastach. W Gorzkowie się dało, w Pawlikowicach też i w Sierczy też.
Wiesiek

Postprzez kolędnik » 06 Sty 2009 16:00

W Gorzkowie? chyba się jednak nie uporano - po prostu jeden ksiądz chodzi po południu - na zasadzie na kogo padnie na tego bęc. Ale wiekszość jest załatwiana tak jak w Koźmicach: dnia tego i tego ksiądz będzie chodził od 9 rano.I bądź tu mądry - o której przyjdzie do Ciebie, czy o 10-rano czy o 18-tej. Ja rozumiem, że ksiądz to Osoba Ważna, ale jak ja się z kimś chcę spotkać, to z reguły informuję wcześniej i daję jakąs alternatywę godziny spotkania. W miastach tak jest - deklarujesz czy chcesz księdza rano czy po południu. Chetnie przyjmę księdza po kolędzie i zapłacę za to "co łaska", ale nie daje mi się żadnej szansy aby to zrobić.
kolędnik

Postprzez Parafianin » 13 Kwi 2009 12:43

Zastanawiam się w związku z dyskusją na temat kolędy czy parafianie są dla Księdza czy Ksiądz dla parafian . Podobno misją Księdza jest służenie ludziom w zakresie potrzeb duchowych. Spotkanie kolędowe winno być więc rzeczywiście przeżyciem dorocznym dla całej rodziny a nie okazją dla Księdza zebrania " co łaska''. Dlatego nie widzę problemu w zaplanowaniu przez Księdza planu terminowego kolędy. Są Parafie gdzie plan kolędy ogłoszony jest nawet kilka tygodni wcześniej. Ale wydaje mi się ,że koźmicki Ksiądz Proboszcz niezbyt dobrze czuje się w towarzystwie wiejskim i wolałby do wyższych sfer ? Mam nadzieję , że nie mam racji i brak kontaktu to tylko czasowa przypadłość.
Parafianin

Postprzez nowa » 22 Gru 2009 17:32

Witam, i znów w tym roku pojawi się problem. Czy komuś udało się porozmawiać z Księdzem, żeby plan kolędy był wieszany wcześniej, żeby była możliwość dostosowania się do Wizyty?
Pozdrawiam
nowa

Postprzez Koźmiczanin » 22 Gru 2009 20:04

nowa napisał(a):Witam, i znów w tym roku pojawi się problem. Czy komuś udało się porozmawiać z Księdzem, żeby plan kolędy był wieszany wcześniej, żeby była możliwość dostosowania się do Wizyty?
Pozdrawiam

Popieram wypowiedź Wieśka. Plan kolędy jest naprawdę potrzebny abyśmy mogli zaplanować swój pobyt w domu w czasie kolędy.Nie możemy być zaskakiwani z dnia na dzień i pozbawieni możliwości zwolnienia się z pracy lub wzięcia urlopu.
W miastach jest zwyczaj ,że kolęda jest po południu od godziny 15-tej lub soboty i niedziele co jest bardzo dobre dla mieszkańców i ich dzieci . A może Ksiądz Proboszcz rozważy taką możliwość- odwiedzin w soboty i niedziele ? Koźmicka parafia nie jest tak wielka i chyba udałoby się to. Napewno z wdzięcznością parafian.

Pozdrowienia i życzenia wesołych szczęśliwych Świąt.
Koźmiczanin

Postprzez gość » 23 Gru 2009 14:22

nowa napisał(a):Czy komuś udało się porozmawiać z Księdzem, żeby plan kolędy był wieszany wcześniej, żeby była możliwość dostosowania się do Wizyty?

A kto miałby to zrobić ?
gość

Następna

Powróć do Wieczorne GADU GADU

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości