Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Co słychać w naszych pięknych Koźmiach ...

Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez gość » 29 Wrz 2012 08:59

Dziennik Polski
Wieliczka: odrolnienia gruntów nie będzie
KONTROWERSJE. Starania gminy o odrolnienie 800 hektarów gruntów zakończyły się fiaskiem. Konieczne jest przygotowanie nowego planu zagospodarowania.
JOLANTA BIAŁEK
Do wielickiego magistratu nie dotarło jeszcze pisemne uzasadnienie ministerialnej odmowy odnośnie odrolnienia 800 hektarów gruntów, ale rzecz jest w zasadzie pewna. - O tym, że i tym razem nie będzie zgody na zmianę statusu działek zawiadomił nas ustnie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke - informuje wiceburmistrz Wieliczki Łukasz Sadkiewicz.
Niezależnie od tego, jakie będzie uzasadnienie dla odmowy, zdecydowano już, że gmina przystąpi do przygotowywania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich 29 sołectw.
- W przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni na spotkanie z planistami. Uznaliśmy, że nie ma sensu kolejny raz składać skargi do Ministerstwa Rolnictwa lub sprawy do sądu, bo może skończyć się to tym, że na bezskutecznych bojach o odrolnienie, minie nam następnych kilka lat - tłumaczy Łukasz Sadkiewicz.
Nowy plan zostanie przygotowany odrębnie dla każdego z sołectw. Wersja optymistyczna zakłada, że zacznie on obowiązywać od połowy 2014 roku, a kluczowe znacznie dla terminu jego wejścia w życie będzie mieć znów decyzja Ministerstwa Rolnictwa.
- Procedury związane z przygotowaniem nowego planu powinny zakończyć się do grudnia 2013 roku. Wtedy będziemy składać do ministerstwa wnioski do odrolnienie działek (według prawa nie można tego zrobić wcześniej, ale dopiero po zakończeniu wszystkich planistycznych procedur - red.). Liczymy, że jeśli będą dotyczyły mniejszych obszarów - działek w poszczególnych sołectwach - to ministerstwo odniesie się do sprawy przychylniej - stwierdza wiceburmistrz Wieliczki.
Przez ten czas możliwe będzie wprowadzanie punktowych zmian w obowiązującym planie zagospodarowania. Jednak tylko w szczególnych przypadkach, ponieważ każda taka procedura to koszt około 30 tysięcy złotych.
- Gminy nie stać na przekwalifikowywanie tym trybem dużej liczby działek. Decydujemy się na to tylko wtedy, gdy korekta taka przyniesie wymierne korzyści. Tak jest na przykład w przypadku zmiany statusu gruntów w Kokotowie, gdzie krakowska firma Logistic chce budować hale magazynowe o powierzchni ponad 14,5 tysiąca metrów kwadratowych, gdzie ma znaleźć zatrudnienie około 350 osób - tłumaczy Łukasz Sadkiewicz.
O kontrowersjach związanych z ministerialną niezgodą na odrolnienie wielickich gruntów pisaliśmy wielokrotnie.
Wniosek o zmianę statusu działek o łącznej powierzchni 1,3 tys. hektarów gmina Wieliczka złożyła do Ministerstwa Rolnictwa na początku 2009 roku. Kilka miesięcy potem - w maju - z Warszawy nadeszła odpowiedź negatywna. W czerwcu władze podkrakowskiej gminy odwołały się od tego postanowienia, ale nic to nie dało. W lutym 2010 roku gmina skierowała w tej sprawie skargę do Ministerstwa Rolnictwa.
Według prawa, w takiej sytuacji ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki mógł zmienić wcześniejszą decyzję na mocy tzw. autokorekty lub oddać sprawę do sądu. Wybrał drugie rozwiązanie. W kwietniu 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wszystkie niekorzystne dla Wieliczki postanowienia i odesłał je do ponownego rozpatrzenia przez Marka Sawickiego, który złożył kasację od tego wyroku.
Została ona uwzględniona przez Naczelny Sąd Administracyjny w grudniu 2011 roku.
Ponieważ kompleksowa zmiana statusu ponad 1,3 tys. hektarów gruntów nie wchodziła grę, wiosną tego roku gmina rozpoczęła szukanie sposobów, pozwalających na jak najszybsze przekształcenie tych działek na budowlane - "po kawałku". Do Ministerstwa Rolnictwa trafił z Wieliczki wniosek o odrolnienie tym razem 800 hektarów gruntów. Z projektu wyłączono wszystkie tereny rolne o powierzchni przekraczającej pięć hektarów, by wniosek ten spełniał ministerialne wymogi o ochronie gruntów rolnych. Jednak i tym razem odpowiedź z Warszawy była odmowna.
4 - tyle lat trwała walka - także sądowa - o przekwalifikowanie gruntów na budowlane i usługowo- komercyjne
1300 - tyle hektarów chciano odrolnić, składając pierwszy wniosek do ministerstwa
800 - o zmianę statusu tylu hektarów toczyła się batalia w ostatnich miesiącach
3,3 - tyle tysięcy mieszkańców gminy czeka na odrolnienie swoich działek
240 - tyle hektarów gruntów rolnych leży odłogiem w Kokotowie i Węgrzcach Wielkich na obszarze, gdzie planowano utworzenie Wielickiej Strefy Gospodarczej
2 - co najmniej tyle lat trzeba będzie czekać na wejście w życie nowego planu
30 - tyle tysięcy złotych kosztuje gminny budżet każda punktowa zmiana w planie zagospodarowania
wielicki@dziennik.krakow.pl
gość
 

Re: Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez Mieszkaniec Gminy » 02 Sty 2014 15:28

Czy coś zmieniło się w postępie zmian Zagospodarowania Przestrzennego Kożmic Wielkich. Od daty sporządzenia planu strategicznego zagospodarowania przestrzennego Gminy Wieliczka w 2008 roku minęło już 5 lat a zmiany planu zagospodarowania nadal nie ma. A czekają na nowy plan tysiące ludzi.
Trudno zrozumieć dlaczego władze nie dostrzegają tak prostej relacji pomiędzy możliwością budowy własnych domów a rozwojem gospodarki, produkcją materiałów budowlanych i materiałów dla budowy infrastruktury, wykończenia i wyposażenia mieszkań, mebli, artykułów gospodarstwa domowego , powstawaniem nowych miejsc pracy. Od lat wiadomo było ,że budownictwo jest motorem napędowym gospodarki . Ale chyba nie jest to wiadome naszym wspaniałym urzędnikom, bo opieszałość w działaniu jest przerażająca.
W jednym z dzienników codziennych , przed ostatnimi wyborami kandydat na posła, P. Lasota były prezydent Krakowa, wówczas doradca Burmistrza Wieliczki, obiecywał, że jak zostanie posłem to poczyni szybkie i wielkie starania aby jak najszybciej sporządzić i zatwierdzić nowy plan zagospodarowania Gminy Wieliczka, bo na to Wieliczanie zasługują. Kończy się niedługo kadencja a obecny już Pan Poseł zapomniał o swoich obietnicach . Panie Pośle, wkrótce nowe wybory , a może by znowu coś obiecać. Naród to kupi .Albo nie.
Mieszkaniec Gminy
 

Re: Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez Koźmiczanin pólnocny » 13 Sie 2014 16:22

Czy coś zmieniło się w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego strefy B ?
Koźmiczanin pólnocny
 

Re: Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez gość » 04 Wrz 2014 20:59

Dziennik Polski 30 czerwca
W części "B", obejmującej blisko dwadzieścia wsi (m.in. Rożnową, Lednicę Górną, Golkowice i Sierczę), chciano przekwalifikować 240 hektarów, ale ministerstwo powiedziało "nie" w przypadku działek o łącznej powierzchni ok. 40 ha. Ponowne wnioski o zmianę przeznaczenia tych gruntów wysłano już do Warszawy. Drugie wyłożenie planu "B" do wglądu mieszkańców (pierwsze miało miejsce wiosną tego roku) ma nastąpić po wakacjach, a nowy dokument planistyczny może wejść w życie najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Prawda jest taka że bubel wyłożony w maju w przypadku przyjęcia skutkowałby znowu wysypem spraw sądowych przeciwko gminie.
gość
 

Re: Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez przyszly kozmiczanin » 20 Sty 2015 20:49

Witam,
pytanie do kogoś, kto orientuje się w temacie uchwalania MPZP. Wiadomo, że Gmina dzielnie walczy o zmianę planu, ale wychodzi to MARNIE. Czy jest możliwość zmiany planu dla tych właścicieli działek, którzy będą mogli się budować na terenach, gdzie obecnie tego zrobić nie wolno, a już teraz bez wprowadzania uwag wiadomo, że teren trafi pod możliwość zabudowy ( działki rolne, przeznaczone pod zabudowę jednorodzinna) ? Przecież połowa gminy jest zablokowana prze mniejszość, która wprowadziła uwagi do planu i cała procedura musi zostać powtórzona. Moim zdaniem to nieudolność urzędników powoduje, że od 2006 nic się nie zmieniło. Czy jest jakiś komitet ludzi, którzy chcą to przyspieszyć?
pzdr
przyszly kozmiczanin
 

Re: Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Postprzez gosc z krakowa » 24 Sty 2015 12:35

Czy ktoś może udzielic informacji czy ogłoszona właśnie procedura dla obszaru C zamknie temat ostatecznie i będzie można się wybudowac spokojnie w Koźmicach po ponownym złożeniu wniosku rolnego i wystawieniu planu w Gminie? Czy tegoroczne działanie dotyczyc będzie tylko działek z uwagami uwzględnionymi cześciowo?
gosc z krakowa
 


Powróć do Wieczorne GADU GADU

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron